Kotylion to symbol patriotyzmu, miłości i przywiązania do Ojczyzny. W Polsce kotyliony są w barwach biało-czerwonych, podobnie jak flaga narodowa. Wewnętrzna strona kotyliona jest w kolorze białym, a zewnętrzny okrąg w czerwonym. Kotylion ma bardziej rozbudowaną postać niż kokarda narodowa. Kotyliony nosi się na sercu. Przypina się je na klapie z lewej strony marynarki lub munduru. Podczas uroczystości i świat państwowych kotylion wyraża nasze uczucia, szacunek wobec polskiej historii, wydarzeń w życiu narodu, które związane są z walką o niepodległość i wolność.

Kiedy nosimy kotyliony?

W roku kalendarzowym jest wiele świat państwowych, podczas których nosi się kotyliony. Najczęściej są to Dzień Flagi 2 maja, Święto Konstytucji 3 Maja, Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada, Święto Wojska Polskiego (15 sierpnia). Noszenie kotylionów praktykowane jest przez polityków i osoby pełniące ważne funkcje publiczne w instytucjach państwowych. Wśród ogółu społeczeństwa noszenie kotylionów jest dobrowolne. Kotylion można wykonać samemu przy odrobienie chęci i zaangażowania.

Jak wykonać kotylion z papieru?

Do wykonania biało-czerwonego kotyliona potrzebujemy jedynie kawałek papieru. Może być też bibuła. Można przyozdobić kotylion orzełkiem w koronie, ale i bez niego wygląda on okazale i godnie. Przed przystąpieniem do pracy nad kotylionem należy skompletować wszystkie materiały i narzędzia. Są to: papier lub bibuła w kolorze białym i czerwonym. Kawałek brystolu w białym kolorze, klej biurowy, nożyczki do cięcia papieru oraz agrafka, która posłuży nam do przypięcia gotowego kotyliony do klapy marynarki, munduru lub innego stroju galowego.

Z białego i czerwonego papieru wycinamy dwa większe kółka i kilka pasków. Następnie paseczki w kolorze białym przyklejamy do kółka białego, a w paski w kolorze czerwonym – do czerwonego. Końcówki pasków należy podkleić z dwóch stron kółka w odpowiednim kolorze, tak aby przypominały słoneczko. Dwa kółka z podklejonymi paskami sklejamy z sobą – na większym kole czerwonym przyklejamy koło białe. Kotylion jest prawie gotowy. Można jeszcze na środku przykleić okrągły kawałek grubszego białego papieru (wykonany z brystolu  lub tekstury). Środek kotyliona można przyozdobić również małym rysunkiem flagi, napisem patriotycznym lub orzełkiem. Od tyłu kotyliona przyklejamy jeszcze dwie wstążki biało-czerwone i agrafkę. Kotylion jest gotowy.

W sytuacji, gdy tak zwane moce przerobowe słabną, warto zamówić gotowy produkt z oferty – https://okolicznosciowe.com.pl/kategoria-produktu/kotyliony-i-kokardy/rozety-na-zamowienie/ i tym samym zaoszczędzić czas i pieniądze. Ten lifehack naprawdę ułatwia życie, gdyż pozwala na zamówienie produktu w wielu rozmiarach, kolorach i to przy naprawdę krótkim czasie realizacji.

Koniecznie doczytaj:

http://www.gazeta-rawicka.pl/polskie-symbole-narodowe-i-ich-znaczenie/