Umiejętność pływania jest wbrew pozorom niezwykle istotna na każdym etapie życia. Podczas wyjazdów rekreacyjnych nad morze lub jezioro, a także wyjść na basen, pływanie znacznie zwiększa zakres czynności, jakie możemy wykonywać nad wodą. Niestety nie każdy ma możliwość opanowania tej umiejętności w wieku dziecięcym. Sprawdź, jak nauczyć się pływać bez względu na wiek i kondycję!

Podstawy pływania

W przypadku dzieci oraz osób, które boją się wody, pierwszym krokiem do opanowania umiejętności pływania jest oswojenie się z wodą. Obejmuje ono proste ćwiczenia, takie jak poruszanie się w wodzie, pełne zanurzenie głowy oraz otwieranie oczu pod wodą. Pełna swoboda oraz wyzbycie się lęku jest konieczne do przejścia do właściwej części nauki. Podczas oswajania się z wodą bardzo ważna jest obecność często prowadzącego placówki typu szkoła pływania instruktora lub zaufanej osoby, co znacznie zwiększy nasze poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

Bardzo ważnym etapem, o którym zapomina wiele osób uczących się pływania na własną rękę, jest nauka prawidłowego oddychania pod wodą. Osoby początkujące często nie są w stanie zanurzyć się pod wodą bez zatykania nosa, podczas gdy prawidłowa technika powolnych wydechów pod wodą jest niezbędna do efektywnego pływania. Podstawowe etapy nauki obejmują również ćwiczenia wypornościowe (unoszenie się na wodzie) oraz pływanie z deską, uczące prawidłowej pracy nóg. Dopiero potem przechodzi się do właściwych ćwiczeń metodycznych. Do każdego etapu nauki pływania należy podchodzić powoli i metodycznie, paradoskalnie bez „skakania na głęboką wodę”. Taka technika pozwala na kompletne i poprawne opanowanie umiejętności pływania.

Nauka pływania z konstruktorem

Choć niektóre osoby samodzielnie starają się podejmować naukę pływania, nigdy nie zastąpi to kompleksowych, profesjonalnych lekcji z udziałem instruktora. Osoby uczące się pływania na własną rękę często popełniają podstawowe błędy, nawet jeśli potrafią utrzymać się na wodzie. Do najpowszechniejszych z nich zaliczamy nieprawidłową pracę nóg oraz problemy z kontrolą oddechu. W efekcie umiejętności pływackie tych osób często bywają niewystarczające do samodzielnego, bezpiecznego pływania.

Lekcje pływania z konstruktorem mogą odbywać się indywidualnie lub w grupach osób o podobnym poziomie umiejętności. Dzięki temu każdy może wybrać, jaka forma nauki najbardziej mu odpowiada. Sesje indywidualne zazwyczaj są droższe od grupowych, ale stanowią idealne rozwiązanie dla osób niepewnych siebie, które nie chcą ćwiczyć w towarzystwie innych. Ponadto atutem profesjonalnych lekcji z udziałem instruktora jest to, że na każdym etapie nauki może on wskazać błędy, które popełniamy, zanim zostaną one utrwalone.

Koniecznie odwiedź blog o nauce pływania – https://szkolarekin.pl/blog